KNIHY

NEZVĚSTNÁ

Dnes v 13:21 | doma
Nezvěstná od autorky Rachel Abbottové se mi docela líbila. Že se jedná o Thriller mi ani tak nepřišlo, spíš román s detektivní zápletkou.

Když Emma Josephová potkala svého manžela Davida poprvé, byl zlomený zármutkem. Jeho první žena tragicky zahynula při autonehodě a z místa nehody záhadně zmizela i šestiletá dcera Natasha. Emma měla za sebou zase bolestný rozchod s někdejším přítelem a následně i jeho smrt. A když se zdá, že je konečně dobře, že oba, jak Emma, tak David mají to nejhorší období za sebou, mají celkem spokojené manželství a společně vychovávají malého syna Ollieho, náhle se objeví v jejich domě Davidova dcera - zmizelá Natasha.

Nikdo zpočátku neví, proč se Natasha po svém návratu chová tak divně, proč s otcem neztratí téměř ani slovo, proč nevlastní matce Emmě nevěří, a snaží se jí přehlížet, proč se snaží ukrývat veškeré svoje city k Olliemu. Nikdo neví, proč odmítá říct, kde po celých dlouhých šest let žila. Proč utíká do svého pokoje, proč se zamyká a ke dveřím staví komodu.

Emma se snaží s dívkou navázat vztah, nakoupí pro Tashu nové oblečení, snaží se jí vysvětlit, že je v jejich domě vítaná, že jí mají oba rádi. I malý Ollie brzy začne Tashu mít rád.

Jenže Emmě chování dívky přijde opravdu divné, bojí se s ní nechávat Ollieho samotného a má věru proč. Jednoho dne, když nechala Ollieho s Danielem a Natashou, dovoli David, aby jeho dcera vzala svého nevlastního bratříčka na procházku. Jenže Natasha se vrátí sama a oznámí Emmě a Danielovi, že jejich syna unesla. Že ten úkol prostě musela splnit, a když budou rodiče spolupracovat, malý Ollie se brzy vrátí....

Emma požádá o pomoc svého dávného přítele Toma Douglase, bratra jejího zemřelého expartnera. A tady začíná být příběh opravdu zajímavý. Děj se mi líbil, ale překlad už moc ne. Některé výrazy mi přišly krkolomné, jiné podivné. Výraz "ucedil", který se někdy používá pro strohou odpověď se na můj vkus v knize objevuje dost často, stejně jako mrtvolný vzduch, nebo auto převrácené vzhůru nohama. Chvílemi, hlavně zpočátku mi připadalo, že snad čtu červenou knihovnu, ke konci už jsem si asi zvykla. Knihu jsem měla v elektronické podobě, možná v té klasické papírové je překlad jiný?

SMRT MÁ OČI MOJÍ DCERY

14. září 2018 v 14:39 | doma
Smrt má oči mojí dcery, psychologický román - autorka Jessica Treadway

Hanna se marně snaží rozpomenout, kdo ještě stojí za brutálním útokem v jejich ložnici, při kterém přišel její manžel o život a sama Hanna s rozmlácenou hlavou přežila po mnoha operacích jen zázrakem. Pachatelem vraždy a pokusu o další, Hanninu vraždu byl přítel její dcery. Podezřeláovšem je i dcera Dawn, která měla minimálně svému příteli napomáhat. Hanna si to však nechce připustit, i když okolnosti tomu nahrávají a všichni z Hannina okolí, včetně policistů věří, že do případu je Dawnie zapletená. Ono je pro matku velice těžké si představit, že vychovala takové s odpuštěním hloupé, prolhané a záludné monstrum, které se nezastaví před ničím.

Po třech letech od útoku se ohlásí Dawn, že by chtěla za Hannou na nějaký čas přijet a Hanna nedokáže odmítnout, i když pořád cosi její mysl nahlodává. Během pár dnů začínají střípky v Hannině mozku pomaloučku zapadat do sebe, až si téměř v samém závěru Hanna začne tragedii do nejmenších podrobností vybavovat.

Příběh vypráví Hanna velice poutavě, i když zpočátku se mi zdálo, že zabíhá až zbytečně do nejmenších podrobností, ale tady mi to ani nevadilo. Čím víc jsem se do knihy začítala, tím víc jsem byla tím příběhem jakoby paralyzovaná. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout.


V celé knize jsem ani jednou nenarazila na slovní berličku "nicméně", už začínám být na tuto nicneříkající spojku, kterou využívají a zneužívají převážně hloupější lidé přímo alergická.

ZMIZELÉ Z COOLEY RIDGE

11. září 2018 v 14:46 | doma
Zmizelé z Cooley Ridge - autorka Megan Miranda

Před deseti lety záhadně zmizela v Cooley Ridge dívka Corrinne, její tělo se nenašlo, ani po dlouhém vyšetřování. Corinnina kamarádka Nicollete se později z městečka odstěhovala. Nechala za sebou i vztah s Tylerem - který ostatně nikdy tak úplně neskončil, protože stačilo, aby se ti dva viděli a rázem bylo všchno zpátky. Nic chtěla začít úplně znovu, někde jinde. Po deseti letech se vrací z rodinných důvodů do městečka, a záhy zmizí další dívka Annaleise.

Kniha nám v úvodu nastíní některá fakta, uvede nás do děje a následně pokračují kapitoly zpětně, po celých patnáct dnů se o jeden den vracíme v čase, abysme se dostali k pravdě, co a proč se vlastně tehdy i teď stalo. Přiznám se, že jsem s tím vracením v čase měla zpočátku problém, protože jsem se s takto psanou knihou nikdy nesetkala, ale zvykla jsem si poměrně rychle. Kniha byla čtivá, jen mi nepřipadala tak úplně jako thrller.


z přebalu -
Je to deset let, co Nicollete Farellová odešla z rodného Colley Ridge, malého městečka v Severní Karolíně, kde se každý zná s každým. A taky deset let od chvíle, kdy beze stopy zmizela její nejlepší kamarádka Corinne. Tělo se nikdy nenašlo, a byť byli všichni podezřelí a nikdo neříkal úplnou pravdu, žádný viník nebyl vypátrán. Nyní se vrací domů vyřešit rodinné záležitosti. Brzy po jejím příjezdu však záhadně zmizí i Anneleise, Nicolletina sousedka, která tehdy jí a několika jejím kamarádům poskytla alibi na tu noc, kdy se ztratila Corinne…
Nic začne zjišťovat, co se s Corinne stalo, aby v netradičně vyprávěném příběhu postupně odkryla pravdu nejen o svých přátelích a rodině, ale i tom, co se tu noc tehdy skutečně stalo.

Pokud by veškeré vyšetřování Corinnina zmizení skončilo v jedné krabici na policejní stanici, jak jsem si představovala, pak by v ní byly tyhle důkazy: Jeden těhotenský test nacpaný do krabice od bonbonů a schovaný na dně odpadkového koše. Jeden prstýnek se skvrnami od krve nalezený v jeskyníh. Nahrávky hodin výslechů - při nichž padaly fakta, lži i polopravdy, všechno pomíchané dohromady. Záznamy Corinniných telefonátů. A jména. Jména naškrábaná na útržcích papírů, dost jmen, aby vyplnila celou krabici.

Až donedávna jsem si tu krabici představovala omotanou lepící páskou a schovanou někde v rohu, za jinými, novějšími krabicemi. Teď jsem ale měla pocit, že do ní stačilo jen trochu šťouchnout, aby se převrátila, víko se uvolnilo a jména se rozsypala po zaprášené podlaze. Ta krabice byla jako Cooley Ridge. Minulost uklizená z dohledu. Ale nikdy ne dost daleko.
S uvolněným víkem, protože Annaleise vyslovila Corinnino jméno a zmizela. Zavřete oči a sáhněte dovnitř. Vytáhnete jméno.
Tak to tady chodí.
Tohle se tady děje.

V celé knize jsem ani jednou nenarazila na slovní berličku "nicméně", už začínám být na tuto nicneříkající spojku, kterou využívají a zneužívají převážně hloupější lidé přímo alergická.

ČERVENÝ POHŘEBÁK

23. srpna 2018 v 17:31 | doma
Červený pohřebák - autor Tim Cockey

Řekla bych DDD, tzn docela dobrá detektivka, jejímž hrdinou je majitel pohřebního ústavu a kupodivu je pan pohřebák sympatickej chlapík, kterej o ženské nemá nouzi.

Kniha je napínavá, dobře přeložená, zkrátka se pěkně čte. Já jí zdolala za tři večery. S oblibou čtu před spaním, abych snáz usínala. Jenže tohle čtení rozhodně člověka neukolébá.

Majiteli pohřebního ústavu Hitchcocku Sewellovi při posledním rozloučení se známým kardiochirurgem vrah položí před dveře tělo zavražděné servírky Helen. I když se případu ujme policie, Hitchcock Sewell se pokouší pátrat na vlastní pěst, jak už je jeho zvykem. Zpočátku mu pomáhá jeho krásná přítelkyně, kterou už nebaví moderovat počasí a věří, že by pomocí vyšetřeného případu mohla dostat lepší místo.

MALÉR S MODROU KRVÍ

16. srpna 2018 v 13:53 | doma
Malér s modriu krví - autor Pavel Jansa

Těšila jsem se na detektivku, jak se píše na obálce, ale tahle knížka spadá spíš do kategorie společenský román. Autor zmiňuje na samém začátku vraždu, ale ta je až před koncem, 90% psaní je jen tlachání o aristokratech. Na své si možná mohou přjít obdivovatelé "šlechty", nebo nějaký novodobý zbohatlík. Přesto jsem knížku dočetla, ale ostatní knížky Pavla Jansy jsem si už pro jistotu ze čtečky vymazala.

o knize -
Profesor Honza Mahler soukromě doučuje a připravuje k maturitě Žanetu, dceru bohatého restituenta Šembery. Po maturitě Žaneta Honzu znovu vyhledá s nezvyklou prosbou - aby se mohla osamostatnit a odejít od rodičů, potřebuje aby jí otec koupil byt. Má to však jeden háček. Musí mít po svém boku seriózního partnera. Mladý pedagog má proto sehrát za slušnou odměnu roli Žanetina přítele. Honza napřed nechce ani slyšet, nakonec však s návrhem souhlasí. Chtěl by si v autobazaru koupit svoje první auto.

VYVOLENÁ K SMRTI

7. srpna 2018 v 16:23 | doma
Detektivní román od autorky Lisy Jackson, tohle byla bohužel už druhá detektivka ze serie Alvarezová & Pescoliová - První díl s názvem Osamělá smrt jsem v naší knihovně nesehnala.


Nemůžu říct, že by se tahle detektivka špatně četla, byla asi i napínavá, ale mně strašně nebavilo, jak se všechno, co se děje několikrát omílá. Někdo něco zjistí, čtenář je samozřejmě u toho a potom znovu čteme, jak postava zase úplně do nejmenších podrobností interpretuje co zjistila svému kolegovi. Navíc mi tam nesedl v několika místech překlad, jako například, že u cesty rostly sosny a borovice, když právě borovici se říká někdy i sosna. Nebo že v nemocnici kolegyně položila vázu z květinami na okenní římsu. Jednak se příběh odehrává v třeskutých mrazech, což by květinám asi neprospělo a z římsy by snadno mohla váza sletět kolemjdoucímu na hlavu. Pravděpodobně mělo být na okenní parapet, protože římsa bývá nad a nebo pod oknem, ale zvenku. Dobrej byl taky klobouk se širokou střechou, nejspíš to měla být krempa. Takových podivností je v knize víc, já si je teď už všechny nevybavuju, že jsem si je mohla zapisovat mě napadlo až teď. Abych nebyla tak protivná a přísná, musím dodat, že to zbytečné natahování je teď skoro ve všech knihách, stalo se to asi módou, aby měl příběh určený počet stránek, tady jich bylo "jen" 340, ale nic by se myslím nestalo, kdyby měl román o 100 stránek míń.

anotace z přebalu -
Detektiv Regan Pescoliová pracuje na případu Vraha od Medvědí řeky už několik měsíců. Ani v nejhorším snu by ji však nenapadlo, že sadistický maniak zaútočí i na ni. Regan moc dobře ví, že v jeho zvrácené mysli existuje jakýsi šílený plán, jehož základní součástí jsou oběti přivázané k osamělým stromům v mrazivé pustině montanských hor. Tam je pochopitelně nečeká nic jiného, než osamělá smrt, která přichází až po dlouhých hodinách nesnesitelného trápení.
Nate Santana doposud nepotkal ženu, která by se jen vzdáleně podobala Regan Pescoliové. Teď ale zmizela a Nate tuší, že jí hrozí smrtelné nebezpečí - a že jediný člověk, který mu Regan pomůže najít, je její kolegyně Selena Alvarezová. S každým krokem, který v pátrání učiní, jsou však blíže strašlivé pravdě o podrobnostech Reganina zmizení i údělu, k němuž ji vrah předurčil.
V liduprázdných montanských lesích se skrývá zlo. Pokud mu chtějí policisté a Nate Santana učinit přítrž, musí pochopit vrahův zvrácený plán a rozluštit vzkaz, který jim postupně zanechává na každém místě činu…

HROB MÉ SESTRY

26. července 2018 v 18:54 | doma
Hrob mé sestry Hrob mé sestry - autor Robert Dugoni

Do této detektivky jsem se zpočátku nějak nemohla začíst, zhruba v polovině mě chytla a poslední třetinu jsem přečetla za dnešní horké odpoledne. Je to napínavé čtení, nechybí ani stránky ze soudního procesu, a nechybí ani láska, prostě od všeho něco. Problém jsem měla se spoustou postav, nebo popisováním některých míst a událostí do nejmenších detailů, abych pak na ta samá fakta narazila o pár stránek dál, a zase tak dopodrobna, ale nakonec jsem to zvládla.

upoutávka z obálky
Tracy Crosswhiteová dvacet let zpochybňuje fakta týkající se zmizení své sestry Sáry a následný soud s údajným vrahem. Nevěří, že Edmund House - již dříve usvědčený násilník, na něhož teď padla vina za vraždu Sáry - je skutečný pachatel. Když jí osud nabídne příležitost učinit zadost spravedlnosti, stává se Tracy detektivem na oddělení vražd v Seattlu a celý svůj další život zasvětí tomu, aby vypátrala sestřina vraha. Jednoho dne jsou konečně objeveny Sářiny tělesné pozůstatky nedaleko jejich rodného městečka v pohoří Severní Kaskády ve státě Washington. Tracy je pevně rozhodnutá získat odpovědi na otázky, které jí dlouho trápily. Při pátrání po skutečném vrahovi začne však odhalovat temná, dlouho střežená tajemství, která navždy změní její vztah k minulosti a otevřou dveře smrtícímu nebezpečí.

TŘI PŘÁNÍ

16. července 2018 v 6:13 | doma
Tři přání - poslední knížku Liane Moriarty bych zařadila k těm prázdninovým a oddechovým. Přiznám se, že mi trvalo trochu dýl, než jsem se do knížky začetla, asi v jedné třetině mě to však vzalo tak, že jsem se od čtení nemohla odtrhnout, když bylo zapotřebí, abych taky něco dělala. Nakonec se mi tahle knížka od Liane Moriarty opravdu moc líbila. Na recenzích jsem četla, že se čtenářkám kniha zdála ze všech autorčiných knih nejhorší, byly zklamané. Některé psaly, že je prázdná a bez příběhu, bez zápletky, mně se to nezdálo, naopak jsem byla napnutá a dychtivě jsem čekala, jak se život sester po té bouřlivé oslavě bude dál vyvíjet...

anotace z přebalu -
Říká se "do třetice všeho dobrého a zlého" a pro Kettlovy sestry to platí trojnásob - jsou totiž trojčata. Rozumná Lyn se pokouší ustát roli vzorné matky, starostlivé manželky a úspěšné podnikatelky, aniž by přitom přišla o rozum. Její zdánlivě méně úspěšná sestra Cat, pracující v oddělení marketingu, se snaží nepřijít o vysněné dítě a o manžela, jakého jí každá závidí, a "chudák" Gemma ani nemá co ztratit, střídá příležitostné práce, bydlení i muže.
Přestože jsou na pohled stejné, rozdílnější být Kettlovy sestry v jádru snad ani nemůžou a trápí se naprosto odlišnými věcmi. A i když se znají doslova odjakživa a jsou si tak blízké, že by jedna za duhou položily ruku do ohně, najdou se chvíle, kdy si šíleně lezou na nervy. Jenže pak jsou tu chvíle, kdy jsou si tak podobné, že dvě z nich zatouží po tomtéž, Dokud byly ještě malé a jednalo se o hračky, končilo to obyčejným brekem, případně štípancem. Jenomže teď může jít o daleko víc...
A tak je jedna hádka na společné oslavě jejich třiatřicátých narozenin tak bouřlivá, že se o ní mluví po celém Sydney a vzduchem při ní létají vidličky. Co když se totiž předmětem jejich sporu stane muž, nebo dokonce dítě? Je sesterská náklonnost silnější, než mateřský pud, nebo láska k manželovi?

TICHÉ DÍVKY

29. června 2018 v 8:46 | doma
Tiché dívky - Eric Rickstad

Tato detektiva/thriller mě vtáhla do čtení, ani nevím jak. Byla čtivá od začátku a postupně se stávala čím dál víc napínavější, a cca posledních sto stránek jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Líbila se mi postava detektiva Ratha, taková rázná, až drsná, to, co mnoha lidem na recenzích vadilo, mně naopak sedlo, snad i proto, že i my doma mluvíme nespisovně. Líbilo se mi střídání krátkých a delších kapitol. Libila se mi i práce překladatele.

malý úryvek ze samého začátku -
V 16:30, poté, co se Laura Pritchardová vrátila domů z farmářského trhu. Uložila v patře svou malou dcerku a začala chystat narozeninovou večeři pro svého mladšího bratra, někdo zvonil. Bratr se měl s Laurou setkat už na trhu, ale neukázal se, jako obvykle. Byl někde s nějakou ženskou. Jako obvykle. Nebral na nikoho ohledy. Laura tedy šla ke dveřím a nejspíš čekala, že to bude on.
Ale nebyl. Byl to muž, který Lauře kdysi sekal trávník. Pan Šikula, co jezdil s rachotinou plnou nářadí rachtajícího vzadu na korbě a nápisem na dveřích hlásajícím KALKULACE ZDARMA. Ned Preacher. I když to není jméno, které tehdy používal.

Laura byla určitě překvapená, že ho vidí. Ne snad proto, že to nebyl její bratr, ale proto, že Ned se o šestnáct měsíců dřívě vypařil z města a nechal tu šek na sto padesát dolarů. Možná si myslela, že si ho konečně přišel vyzvednout.

Rath byl na místě činu první a v následujících letech se často pokoušel představit si, co se asi tak mohlo u těch dveří odehrát. Našel je otevřené, za nimi se do koberce vpíjela kaluž krve a také na zdech byly skvrny a cákance, jako na nějakém morbidním Pollackově obraze.

Lauřino tělo leželo pod schody v poněkud nedůstojné poloze: nohy měla nepřirozeně složené pod sebou, rozdrásanou tvář obrácenou ke straně, jakoby v hanbě. Luxusní koberec ode zdi ke zdí, kdysi bílý, jako čerstvě padlý sníh, byl nasáklý její krví tak, že čvachtal pod nohama. Laura měla zlomený vaz a byla brutálně znásilněna pomocí nástrojů, které nepatřily do mužské anatomie - ačkoliv bylo prokázáno, že i na tu došlo.
Rath se ještě teď otřásl a naskočila mu husí kůže. Zlomený vaz Lauru zabil, ale zřejmě by beztak rychle vykrvácela, protože zásah nožem jí přeťal horní dutou žílu a přerušil proud okysličené krve z mozku do pravé síně srdeční.

Tělo Daniela Pricharda zakrývalo hruď jeho ženy, jako by se jí i po smrti pokoušel chránit. Výjev jako z nějaké zvrhlé variace na Romea a Julii, v níž kdosi herce z jakéhosi temného popudu oddělal. Pracher se schovával za dveřmi a bodl svou druhou oběť v okamžiku, kdy vešla. Nůž vnikl do těla mezi třetím a čtvrtým žebrem, prošel ocasatým lalokem jater a jaterní tepnou. Při obraně Daniel utrpěl další čtyři rány na dlani pravé ruky - palec mu zůstal viset jen na kousku kůže - a dvě rány mu vrah zasadil zezadu do krku. Obě pronikly zadní zevní hrdelní žílou pod řemenovým a trapezovým svalem: smrt nastala následkem masivní ztráty krve.

Ještě teď ta představa vrhala do Rathovy duše stín a zanechávala mu na jazyku hořkou železnou pachuť. Ještě teď se snažil setřást zoufalství, které mu sevřelo srdce svým odporným, nemilosrdným stiskem.

Stál tam s dvojicí těl u nohou a náhle to zaslechl: nejprve jen prázdnota zlověstného, děsivého ticha. A pak. Tichý zvuk. Skoro neslyšný nářek, jako když přejíždíte prstem po hraně křišťálové sklenice. Zabodl se mu do mozku.
Dítě.
Drápal se přes mrtvá těla, klouzal v krvi, nehleděl na důkazy. Vystřelil vzhůru po schodech, prolétl chodbou a rozrazil dveře naproti hlavní ložnici.
Vrhl se ke kolébce.
A tam ležela holčička, křečovitě třása ručkama a nožkama, jako by byla v jednom ohni, ústa dokořán, ale z hrda jí vyšel jen ten táhlý, ostrý sten, jako vzduch unikající z přiškrceného balonku.

A já jen dodám, že Laura byla Rathova starší sestra a její dcery Rachel se Frank Rath po smrti Laury a jejího manžela ujal a adoptoval ji. Malá Rachel Rathovi změnila život, z jednoho dne na druhý bylo po bouřlivákovi a stal se z něho pečlivý otec.

anotace z přebalu -

Frank Rath si myslel, že když odevzdal odznak detektiva, vraždami už se nebude muset zabývat. Stal se soukromým vyšetřovatelem a v zapadlém městečku v severním Vermontu sám vychovává dceru. Pak se ale u silnice najde opuštěné auto a zdá se, že nádherná mladá dívka, která ho vlastnila, zmizela beze stopy. Vyšetřování Rathovi odhalí ty nejtemnější stránky lidské duše. Mladé ženy s tajemstvím mizejí jedna za druhou, Ratha trápí jeho násilná a bolestná minulost a znovu zjišťuje, že zlo číhá všude, i v těch nejmenších, zdánlivě idylických městečkách - a nikdo není v bezpečí.

AKCE MUSLIM

19. června 2018 v 10:23 | doma
Akce Muslim "...spikli se proti němu, aby ho zahubili" autor Pavel Jansa

anotace -
Thriller o záletném vysokoškolském asistentovi, který se náhodně stává svědkem utajených informací o chystaném atentátu na Baracka Obamu.
Richard lehce proplouvá životem, zpestřeným aférkami se svými studentkami. Z příjemného olomouckého stereotypu ho vytrhe setkání s přítelem Majkem, nyní občanem USA, jenž mu prozradí fakta o akci Muslim. Majk se snaží atentátníky na nežádoucího prezidentského kandidáta zastavit, což je zdrojem mnoha nevídaných konspirací. Pohotový autor zapletl do děje Obamu, Kennedyho i všudypřítomnou CIA, přičemž nezapomněl ani na milostné hrátky a hojné citáty.

poznámka -
Sice jsem knihu dočetla, protože jsem ve čtečce momentálně nic neměla, ale podle mne to byla ztráta času. Do poloviny knihy nezáživné, nebo možná jak pro koho, abych autora nepoškodila. Politika mě nebere už pomalu ani u nás.

Druhá polovina se četla trochu líp, ale mezi napínavé thrillery bych tuhle knihu nezařadila ani náhodou. Za mne palec dolu!
 
 

Reklama