Srpen 2018

chrysanthemum carinatum

Včera v 15:06 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Včera k večeru začala nakvétat růžička, dneska už je chudák květ rozkřáplý. V noci to zase hodně foukalo a fouká to i teď. Horký vítr je asi pro růže to nejhorší.


Chrysanthemum carinatum Kopretina kýlnatá Rainbow

Její český název nic moc, víc se mi líbí ten latinský. Kvítky jsou u nás na zahrádce menší, než má klasická kopretina, nevím jestli tím suchem, nebo jestli je to u téhle rostliny normální. Zvláštní je, že i přes vedro, které máme vydrží kvést poměrně dlouho, hodila by se asi i k řezu, ale já jí nechávám, ať mi aspoň něco venku kvete.

tesat do kamene

Včera v 11:46 | doma |  JAK TO VIDÍM JÁ
Občas si pročítám komentáře na Novinkách, kam ještě pořád, ani sama nevím proč chodím, přestože jsem se zařekla, že už se nenechám deptat. Redaktoři, nebo spíš pisálci tam mají za úkol strašit lidi i za cenu, že v článku není ani zbla pravdy. Staří lidé, kteří si ještě pamatovali a pamatují vymírají a ti mladí jim skočí na každou lež.

Straší tam i s počasím, a jen málokdy se na tomhle serveru najde něco potěšujícího, ale někdy se narazí na "perlu"

No a právě dneska jsem tam narazila na komentář pana Romana Fadějeva z Příbrami, a jeho řádky mi mluví z duše, takže jsem se rozhodla, že si slova pana Fadějeva chci dát na blog, protože jsou pravdivá. Komentář jsem našla pod článkem ČSSD bude ve volbách ráda za sedm procent

Roman Fadějev, Příbram
So, 18. srpna 2018, 08:45:25 | Souhlasím |
Nesouhlasím |
+25 / -5

ČSSD, ale i celý demoblok můžou být rádi, že jak říká Zeman, většina lidí je úplně vymetených. Když se člověk zamyslí, že tihle....nevím jak to říct, aby mě neblokli...zničili jedno z nejlepších školství a nejlepší zemědělství na světě, průmysl, kde se vyrábělo od hřebíku přes hodinky, auta, chirurgickou ocel, letadla až po jaderné reaktory.
A to vše jen proto, aby to sem mohl dovážet západ a z nás měl jen levnou pracovní sílu. Je neuvěřitelné, že je vůbec někdo volí. Je neuvěřitelné, že někdo volí demoblok, který žije jen z toho, že občas zahlásí "fuj komunisti, fuj Zeman", zamávají trenýrkama a zas mají na 4 roky vystaráno.
Zkrátka, zase měl ten Zeman pravdu.

sucho pokračuje

Pátek v 8:39 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Po pár příjemných, i když suchých dnech se zase pomaloučku začíná oteplovat. Pokusím se ty zbývající tropické dny přežít s nohama v lavóru a budu vzpomínat na poslední kratičký deštíček, a doufat, že snad brzy aspoň něco málo naprší.

Za domem má hortenzie ještě trochu barvu, i když i na ní je znát, že tohle větrné a suché léto přežila s mojí pravidelnou, ale asi nedostačující zálivku jentaktak. Některé květy jsou vybledlé, jiné začínají mít barvu mléčné čokolády, a vypadá to celkově docela zajímavě.


po posledním kratičkém dešti

Výhled na nějaký další deštíček je zatím nulový a meteorologové s úsměvem na tváři varují, že sucho se bude i nadále prohlubovat. Tak nevím, ve sněmovně se připravuje návrh, že se nebude smět zalévat pitnou vodou, nádrže na dešťovku jsou od jara suché, spodní voda u nás není, z toho důvodu nemůže být ani studna, takže se můžeme se zahrádkou a vším, co nám na ní roste, včetně stromů asi rozloučit. A lidé, kteří si pěstují zeleninu, ovoce a pod. aby vyšli s nízkými platy na tom budou stejně. Hlavně že nám za domem roste jako z vody nová, nevím už ani kolikátá myčka....

špatné zkušenosti s firmou poštovné zdarma

Čtvrtek v 16:23 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tušila jsem hned po objednání, že to nebude jen tak, zboží bylo o trochu levnější a ještě k tomu odněkud z tramtárie poštovné zdarma, ale že budu až tak zklamaná, to by mě nenapadlo ani ve snu.

Objednala jsem si 31. července tři náramky, dva na ruku a jeden na na nohu. Měly být z přírodních kamínků, moc jsem se těšila a dnes mi dorazily dva, každý z jiného státu. Třetí se zatím někde toulá.

Za prvé mě docela udivilo, že obálku hodí do schránky pošťačka, jen jako dopis, ani se neobtěžuje, že by třeba zazvonila. No budiž, řekla jsem si a nedočkavě obálky otevřela. Náramek na nohu byl neúplný, málý kousek na zakončení chybí a vypadá to docela blbě. Náramek na ruku měl být z tyrkysových opracovaných kamínků ve tvaru korálků a korálky jsou z obyčejného plastu! Přitom jinde u nás, jak jsem teď zjistila se prodávají náramky z tyrkysových korálků za stovku.

Takže jsem vyhodila tři stovky za bezcenné a poškozené zboží a jsem moc zvědavá, kdy a v jakém stavu dorazí náramek poslední, tzv. čakrový. Určitě se spoléhají, že zákazník nebude zboží reklamovat, a jak by také mohl při dnešních cenách za poštovné.

Od té doby, co jsem si náramky objednala mi chodí každý den stále nové upoutávky na jejich zboží, ale já se zařekla, že poštovné zdarma již nikdy více, nejsem tak bohatá, abych mohla vyhazovat peníze za takové s odpuštěním šunty.

MALÉR S MODROU KRVÍ

Čtvrtek v 13:53 | doma |  KNIHY
Malér s modriu krví - autor Pavel Jansa

Těšila jsem se na detektivku, jak se píše na obálce, ale tahle knížka spadá spíš do kategorie společenský román. Autor zmiňuje na samém začátku vraždu, ale ta je až před koncem, 90% psaní je jen tlachání o aristokratech. Na své si možná mohou přjít obdivovatelé "šlechty", nebo nějaký novodobý zbohatlík. Přesto jsem knížku dočetla, ale ostatní knížky Pavla Jansy jsem si už pro jistotu ze čtečky vymazala.

o knize -
Profesor Honza Mahler soukromě doučuje a připravuje k maturitě Žanetu, dceru bohatého restituenta Šembery. Po maturitě Žaneta Honzu znovu vyhledá s nezvyklou prosbou - aby se mohla osamostatnit a odejít od rodičů, potřebuje aby jí otec koupil byt. Má to však jeden háček. Musí mít po svém boku seriózního partnera. Mladý pedagog má proto sehrát za slušnou odměnu roli Žanetina přítele. Honza napřed nechce ani slyšet, nakonec však s návrhem souhlasí. Chtěl by si v autobazaru koupit svoje první auto.

malý, ale šikovný

Úterý v 16:22 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Malý, ale šikovný, tak by se s nadsázkou dal nazvat můj pomocníček na zahrádce. Už s ním kamarádím od zimy a jak se zdá, zůstal tady sám. Vídala jsem u nás kosí rodinky, ale pak po nich zbylo vždycky jen černé peří. Možná to mají na svědomí kočky,které si sem zvykly chodit, když jsme od podzimu do jara krmili. Nebo si na kosech smlsl nějaký dravec, i ti k nám ještě počátkem léta pro nějakou "svačinku" zalétli.


No a protože trávím na zahradě hodně času, malý pomocník mě k sobě pustí docela blízko. Stará se o to, aby se mi nezkrátily žíly. Každé ráno najdu rozhrabaná místečka, kde hledá žížaly, je po něm docela binec, ale já mám takové velké koště a tak je úklizeno razdva.


Když na něho mluvím, takhle hezky naklání hlavičku, ale nejvíc miluju ten jeho nádherný zpěv.

Jinak celý den poměrně silný vítr, takže noční závlaha už je dávno vysušená. Tmavé dešťové mraky se sice ukázaly, ale mířily úplně někam jinam...

životadárný déšť

Úterý v 8:55 | doma
V noci nám trošinku zapršelo, jen nepatrně, pouhé 3 mm, ale jak krásně se pročistil vzduch! Včerejší žhnoucí a větrné odpoledne bylo děsivé, a mně bylo tak divně, lapala jsem po dechu, a měla jsem pocit, že se snad udusím. Nad sklizeným polem bylo v tu chvíli úplně hnědožluto, nejspíš prach a mikročástečky slámy. Říkala jsem si, že to vypadá na pořádnou bouřku, ale ta se nedostavila.

Navečer se vítr zmírnil, ale dusno bylo stále na padnutí. Všechny avizované bouřky nás minuly, a tak se mi usínalo hodně špatně. Jenže po půlnoci jsem konečně zabrala a ráno, ještě za tmy jsem letěla ke srážkoměru. Konečně!

kapky deště na túji

a pokus o makrosnímek - květ hortenzie s kapkami deště

Takovou jsem měla radost, letěla jsem do koupelny, abych se opláchla, než postavím na čaj a z kohoutku ani nekáplo. Máme někde ve městečku vodovodní havárii a aby se to dalo opravit, musí se prasklé potrubí nejdřív najít. Je to děsná představa, že pitná voda tekla (podle muže) od půlnoci zbůhdarma, bez užitku. Praská to každou chvíli, potrubí je staré, a nikdo se s opravou, nebo výměnou aspoň těch nejstrašnějších trubek v naší ulici nezaobírá, jen se inkasuje. Hlavně že máme nejdražší vodu v ČR...

něco málo ze zahrádky

Pondělí v 11:26 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Ještě něco kvete, a tak aby tady bylo aspoň něco pozitivního, vložím pár fotek. Momentálně kvete modrý ibišek syrský, dokvétá plamenka latnatá a ostálka, neboli cínie ta nějak mele z posledního.

A už to zase na jeden den bude pražit jako blázen. K večeru prý z Německa dorazí studená fronta a s ní i bouřky a přívalové deště. Já mám strach hlavně ze silného větru.

ibišek syrský

ostálka cínie

plamenka latnatá

No, a to je pro dnešek asi všechno...

o problémech dnešní doby

Pondělí v 8:36 | doma |  JAK TO VIDÍM JÁ
Dneska ráno jsem se začetla na parlamentkách do velice zajímavého rozhovoru s Václavem Zieglerem světově uznávaným českým geologem a paleontologem. Jasně a srozumitelně objasnil, jak je to u nás s extrémním suchem, s kůrovcem a jinými extrémy a kdo za to především může. Na co by měly být dotace a pod. Tedy ne, že bych některé věci už nevěděla, přečetla jsem si toho o suchu i o kůrovci už opravdu hodně, ale nevěděla jsem zdaleka všechno.

Myslím, že by se nad tím naši politici měli opravdu zamyslet a nejen zamyslet, ale urychleně by měli začít ty problémy řešit. Oni ale místo toho budou udílet nesmyslné dotace na dešťovku, ale částečně budou proplácet jen ty drahé do země zapuštěné nádrže, které si obyčejný občan nemůže dovolit. Znám pár rodin, které do toho šly, ale jaksi nemá co napršet a tak marně vyhlížejí déšť jako já, protože dvě plastové nádrže, které máme za domem jsou stále prázdné. Dál se bude betonovat. Vidím ze zahrady jak na konci města roste nová budova myčky aut a zároveň kavárny a všude kolem zase jen beton. Drahá fára se budou šolíchat a pulírovat, ale zalití záhonků se bude zakazovat....

Jelikož nemám rubriku na články odjinud, zařadila jsem odkaz na velice zajímavé čtení sem.

nerostou

12. srpna 2018 v 8:34 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Potkala jsem známého, vždycky jsme se spolu zastavili na kus řeči, hlavně o houbách, protože houbaření je jeho vášeň. Teď jsme se spolu jen pozdravili, protože fakt, že houby ne a nerostou jsme spolu probrali už několikrát.

Už třetím rokem nerostou a jak by také mohly v tom suchu růst? Našla jsem si pět let starou fotku z naší zahrady, tehdy ještě rostly houby i u nás. Nacházela jsem běžně masáky, klouzky, špičky a takové malé houbičky výborné jedlé lakovky ametystové.


A měli jsme i trávník, ne moc udržovaný, ale trávník to byl. Dneska je spálený i s plevelem, který v něm rostl.


A takhle vypadal včerejší podvečer, aspoň že v noci už je dýchatelno, já jsem měla v pokojíčku poprvé za dlouhou řadu dní na dnešek k ránu velice příjemných 20°C.