Srpen 2018

poslední srpnový

31. srpna 2018 v 13:02 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dneska je docela příjemně na práci venku a tak pěkného počasí už třetí den maximálně využíváme. Děláme úpravu živého plotu, a ještě tak tři dny práce máme před sebou. Ruce mám samý puchýř, ale hřeje mě pocit, že to zvládneme sami. Loňské léto jsme svěřili tuhle práci jedné firmě, a výsledek byl příšerný a těch peněz, co si řekli.

Chtělo by to deštíček, aby ještě do zámrazu aspoň trošku plot obrostl, ale už ztrácím víru, že to u nás bude po téhle stránce někdy v pořádku.Začaly znovu kvést plaménky, a z toho mám opravdu velkou radost, protože už minulý rok byl na rostlině nějaký škůdce a letos najaře to samé. Květy byly pokroucené, proděravělé, zkrátka hrůza.

Myslela jsem, že budu muset všechny plaménky zrušit, odstranit, ale zatím pomohl hluboký řez. Květy se zdají být momentálně v pořádku, tak jsem zvědavá, jak to zvládne příští jaro.

jen pár kapek

30. srpna 2018 v 8:47 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Jen pár kapek zatím spadlo. Pršelo dvakrát, ale dno srážkoměru, (toho prvního) je zatím jen orosené. Koupila jsem si pro lepší, a přesnější měření ještě druhý srážkoměr. Nahoře je širší a má děrovanou, prohloubenou pokličku. Kapky se v pokličce slévají a tak snadno se ze srážkoměru neodpařují. Takže v tom druhém by při dobré vůli a s přihmouřenýma očima mohlo být cca 0,5 mm. No, co to je, když se tak dívám na zámkovou dlažbu, tak už zase úplně vysušená. Jen doufám, že aspoň naprší tolik, co slibují, dnes by to měly být 2 mm.

Větrných dnů máme vždycky víc, ale s deštěm jsme na tom opravdu bídně.


Ibišek se už z toho počasí asi zbláznil. Mám ho přes třicet let a poprvé má takhle zbarvený střed.


A tady je ještě jeden květ ibišku. I z něho už se kapky odpařily a má, jak koukám nějaké ožrané listy...

žluťásek řešetlákový

28. srpna 2018 v 8:13 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tak zase teplotní skok, dnes ráno máme o deset stupňů tepleji než včera, ale aspoň je pod mrakem, zatím.


Tohle není aktuální snímek, měla jsem ho připravený a nějak jsem na něj zapomněla jako na smrt. Tak aspoň opožděně přidávám na blog, aby tady bylo něco pozitivního.


Znovu mi vykvetly plamenky latnaté, zkoušela jsem odkvetlé rostliny jen zastřihnout a ono to funguje. Sice není květenství tak bohaté, ale i pár kvítků potěší.

večerní červánky viděti

27. srpna 2018 v 16:26 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Večerní červánky jsou na pohled pěkné, zrovna včera i předevčírem jsem je obdivovala,
ale přinášejí prudkou změnu a větrné počasí, aspoň to platí u nás.

Ty včerejší byly při západu slunce až impozantní, měla jsem akumulátor z foťáku zrovna na nabíječce a tak se stalo, že snímek nemám. No nevadí, možná bych ho tady ani nechtěla mít, když teď vidím, co to dělá se stromy, a jak vysává silný nárazový vítr veškerou vláhu, kterou naší zahradě dodáváme. Můžu se vzteknout, a už jsem se zařekla, že nebudu zalévat, pokud fouká. Jenže to nevydržím. Kdybych mohla, tak s chutí zaleju i stromy za plotem, protože usychají i statné jasany a ořešáky, ty mladší stromky už to mají dávno za sebou.

Stejně dopadl i mladý ořešák na snímku, poprvé a naposledy rodil. Nedávno ho pracovníci technických služeb porazili, protože uschl.


Jak je to možné, že se vždycky, ale vždycky vyprší někde jinde a s tím suchem je to rok,
od roku horší a horší.

rajčátka v truhlíku

26. srpna 2018 v 8:16 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Hodně se ochladilo takže jsem se po dlouhé době dobře vyspala. Ráno v 6 hod teploměr ukázal 8°C, teplota mírně stoupá.

I přes ta vedra, která u nás panovala tak dlouho mi jen pomalu dozrávají kanadské borůvky, zrajou tak nějak divně, postupně, takže z úrody nic není, jen občas, když jdu okolo, tak si zobnu a zdají se mi kyselé. Minulé roky tomu tak nebylo, a mívali jsme pravidelně počátkem srpna borůvkový koláč.

cherry rajčata v truhlíku

I rajčátka v truhlíku jsou stále ještě zelená, ani netuším, jestli vůbec dozrajou.

Kohoutek věncový Lychnis coronaria
karafiátek

A po nedávném dešti už je zase neuvěřitelné sucho a další voda jen tak nespadne, všechna putuje na Moravu...

dočkali jsme se

25. srpna 2018 v 7:44 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Po celý včerejšek jsem sledovala různé weby a nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak hlášky o dešti který měl přijít postupně a nenápadně mizely, až nakonec nebyla naděje, že by něco mohlo napršet. Několikrát spadlo pár kapek, ale do srážkoměru se nedostaly a já i přesto byla ráda za každou z nich.

K večeru, když jsem zavřela počítač a odebrala se do svého pokojíku s knížkou, jsem najednou zaslechla jak velké a těžké kapky dopadají na střešní okno a zámkovou dlažbu. Pomalu jsem už zapomněla na ten krásný zvuk, na to příjemné bubnování. A nejen, že dlažba zůstávala mokrá, ale déšť přidával na intenzitě. Stála jsem u okna jako omámená a vychutnávala si i ten pohled. Potom jsem vyběhla ven, abych se podívala, jestli konečně něco přitéká do nádrží na dešťovku a po opravdu dlouhé době jsem zaslechla, jak tenký čůrek dopadá na vyprahlé plastové dno. Dnes ráno bylo ve srážkoměru 6 mm a v nádržích odhadem tak 5 cm


Hodně se ochladilo, ráno ukazoval teploměr 13°C a teplota mírně stoupá. Za plotem slyším bažanta, nejspíš i on se raduje z té změny. Šest týdnů veder je snad za námi...

tak zatím nic

24. srpna 2018 v 15:00 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Včera večer už to vypadalo na déšť, ani se mi nechtělo zalévat zahrádku. Nakonec mi přišlo, že i kdyby pršelo, víc vláhy nemůže uškodit. Vykvetly další jiřiny a hned i přes zálivku chuděry vadnou.


Večer nepršelo, v 1 hod se zvedl vítr a párkrát se zablejsklo. Honem jsem letěla pozavírat okna, čímž jsem se zbytečně probrala a spánek byl pryč. Nic z toho nebylo, jen pár kapek na střešním okně, ty se ale okamžitě vypařily, ano, i na dnešek byla noc tropická. A já do rána čuměla do stropu, protože už jsem nezabrala.

Další déšť měl přijít v 7 hod, ale opět spadlo jen pár kapek, na zámkové dlažbě by se daly spočítat. Srážkoměr zůstal suchý. Momentálně fičí silný vítr na teploměru 26°C a po dešti zatím ani památky, jen na AccuWeather od rána střídavě čtu - Déšť začne za 38 minut, déšť skončí za 20 minut, déšť začne za 98 minut, déšť potrvá 120 minut a tak se to neustále opakuje bez jediné kapky.

ČERVENÝ POHŘEBÁK

23. srpna 2018 v 17:31 | doma |  KNIHY
Červený pohřebák - autor Tim Cockey

Řekla bych DDD, tzn docela dobrá detektivka, jejímž hrdinou je majitel pohřebního ústavu a kupodivu je pan pohřebák sympatickej chlapík, kterej o ženské nemá nouzi.

Kniha je napínavá, dobře přeložená, zkrátka se pěkně čte. Já jí zdolala za tři večery. S oblibou čtu před spaním, abych snáz usínala. Jenže tohle čtení rozhodně člověka neukolébá.

Majiteli pohřebního ústavu Hitchcocku Sewellovi při posledním rozloučení se známým kardiochirurgem vrah položí před dveře tělo zavražděné servírky Helen. I když se případu ujme policie, Hitchcock Sewell se pokouší pátrat na vlastní pěst, jak už je jeho zvykem. Zpočátku mu pomáhá jeho krásná přítelkyně, kterou už nebaví moderovat počasí a věří, že by pomocí vyšetřeného případu mohla dostat lepší místo.

bartolomějské pranostiky

23. srpna 2018 v 15:11 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Peču se zaživa, v tuhle chvíli máme 34°C a teplota stále ještě stoupá a zvedá se i silný, horký vítr. Zdá se, že si to vyžereme až do samého konce. Než se přiženou bartolomějské silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a vichřicí.

vřes obecný Calluna vulgaris

Ke sv. Bartoloměji 24.8 se váže celá řada pranostik a skoro ve všech se praví, že budou silné bouřky, že je konec s létem a začíná podzim. Pár těch pranostik jsem vybrala a bude zajímavé sledovat, jestli se něco z toho vyplní.

Bouřky v bartolomějském týdnu přinášejí přívaly, kroupy a vichřice,
které mohou uškodit velice.

V bartolomějském týdnu se všecky bouřky stěhují do své zimní síně,
a proto jich nejvíc bývá.

Svatý Bartoloměj otevírá podzim.

Bartoloměj láme létu hlavu.

Od svatého Bartoloměje už k nám podzim s hůry spěje.

Máme-li střídavé počasí na Bartoloměje, máme též střídavý podzim.

Na Bartoloměje moc mraků - v zimě moc sněhu.

Hřmí-li po svatém Bartoloměji, bude podzim dlouhý a pěkný.

Bouří-li na svatého Bartoloměje, bouří po něm ještě více.

Je-li bouřka na Bartoloměje, na podzim se pořád změna děje.

Nerostou-li na Bartoloměje hřiby, neočekávej v zimě sněhu.


Zdá se, že letos to s tím Bartolomějem klapne

vzpomínání

23. srpna 2018 v 7:10 | doma |  JAK TO VNÍMÁM JÁ
Vzpomínám, jak jsem minulé léto naříkala na sucho, které nás trápilo. Včera večer jsem si dělala pořádek ve fotkách, některé jsem vymazala kvůli místu a úplně náhodou jsem kápla na přesně rok starý snímek braný ze spodní části zahrady.

komule davidova

Fotila jsem motýlovník a na snímku je vidět, že se náš trávník aspoň trošku zelená. Dnes, když vidím tu spoušť a poušť, tak je mi do pláče a nezaprší a nezaprší.

Já už tuším, že se to tropické počasí zase, jako minulé roky zakončí přívalákem, ze kterého nebudeme mít nic ani my, ani okolní příroda. Očekávám vytopený sklep, jako tomu bylo už tři roky po sobě, bude to takové už tradiční zpestření na zakončení suchého léta. Všechna toužebně očekávaná dešťovka proteče během několika minut po vyprahlé, ztvrdlé zemi do kanálů.

Co se teď děje mi připadá jako zlý sen, ze kterého bych se moc ráda probudila, jenže je to bohužel realita. Vzpomněla jsem si v noci na jedno sci-fi, název si bohužel nepamatuji. Bylo to o tom, že Zemi chtějí obsadit mimozemšťané a tak začali upravovat počasí, aby jim vyhovovalo.

Když se občas dívám na telku a vidím ty zvláštní lidi, kteří teď dostávají tolik prostoru, připadá mi, že tady mimozemšťané už dávno jsou.