Červenec 2018

žně

31. července 2018 v 19:36 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dnes nám jezdil kombajn hned za plotem, prášilo se šíleně, ale kvůli vedru jsme měli celý den zavřená okna, takže prach ani tak nevadil.

Kombajn byl oproti předešlým rokům novější, asi s klimoškou, stejně si myslím, že ti řidiči dostávají zabrat.


Ještě v tuhle chvíli je u nás 32°C, noc nás čeká šílená a zítřek stejný, opět 34°C. Mě to snad zabije....

horko mi leze na mozek

31. července 2018 v 16:14 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Někde jsem dneska četla, že přílišné horko způsobuje agresivitu, u mne je to asi trošku jinak. Já prostě z horka blbnu ještě víc, než normálně a tak se dneska stalo, že když jsem si šla snad po stopadesátý zkontrolovat počasí, jestli čirou náhodou nenastane nějaká změna a nepřijde třeba toužebně očekávanej déšť zjistila jsem, že nikoliv, déšť absolutně nehrozí, ale vpravo nahoře na mě vyskočily náramky ze serveru poštovné zdarma a já, ani nevím jak si hned tři objednala a ke všemu už i zaplatila.


Tak jen doufám, že mi nepřijdou nějaký šílený hůzy. Ten jeden náramek s korálkama čaker se mi moc líbil a až po objednání jsem zjistila, že to není žádná novinka. Ke mně se to doneslo až dneska.

Druhej nárameček je na nožku, takovej jemňoučkej a korálky jsou snad z tyrkysu, cena 44 Kč mě dostala a asi to bude pěknej šunt.

vlna veder nabírá na síle

31. července 2018 v 9:26 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Vlna veder pokračuje a nabírá na síle! Na dnešek u nás jsou hlášeny po celé odpoledne 34°C, a noc na dnešek byla horká, takže si myslím, že dneska zažijeme asi teplotní rekord, jestli se tedy dřív neuvaříme zaživa.Dobře snad může být jen těm slunečnicím, ovšem za předpokladu, že dostanou pravidelnou zálivku, což se o naší zahradě rozhodně říct nedá.


A jak je vidět z grafu, srážky na celý týden i nadále nulové...

zase nic

30. července 2018 v 7:33 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dneska mě probudil v 5 hod šílenej puch, okno bylo dokořán a tak první co mě napadlo bylo, že to smrdí kanály a konečně se snad dočkáme deště a běžela jsem na zahradu.

Venku byl takovej vlhkej vzduch a v tu chvíli mi ani ten zápach nevadil, říkala jsem si, že to k dešti patří.


I nebe vypadalo tak nějak divně, jako když se na nás žene přímo bouřka. Honem jsem zapnula počítač a na Accuweather byl údaj, že u nás právě prší a déšť bude trvat 55 minut. No nic, myslím si, třeba má deštíček zpoždění, jenže on nedorazil, jako už tolikrát se mraky vypršely nejspíš na Stochově, aspoň to tak vypadalo. Já to prostě nechápu.

Ranunculus asiaticus - pryskyřník asijský

Všechno, co není v květináčích a truhlících mi vadne, pokouším se přilepšit i stromům, ale co to je, jedna konev vody na vzrostlej strom, když kolem je zem vyschlá na prach...

Odpoledne na teploměru 33,3°C a já se snad začnu těšit na Zimu...

a začaly žně

29. července 2018 v 14:45 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Už jsem si myslela, že u nás letos kvůli suchu žně ani nebudou, že to, co se urodilo není kvalitní. No a dneska dopoledne vyjely do polí kombajny.

Šíleně se za nimi práší, v jednu chvíli jsem si myslela, že snad hoří pole. Chudáci v těch kombajnech asi dostanou zabrat a teplota stoupá, už máme 31°CDoufám, že od jiskry nevypukne požár, to by tak ještě scházelo. Z fotek to na vedro nevypadá, ale je to focené na max. zoom, takže působí trochu jinak, než ve skutečnosti, ale aspoň trošinku za zatahuje.

Kéž by sprchlo. Už máme nejen suchý trávník, ale uschly v něm i rostliny jako např. pampelišky, sedmikrásky, jetel, i jitrocel.

čekání na déšť

29. července 2018 v 10:26 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Navzdory předpovědím, že pršet opravdu nebude, to včera kolem 18 hod vypadalo na déšť
a dokonce na AccuWeather se náhle objevila v tu dobu hláška, že silný déšť u nás bude trvat 120 minut.


Chvilenku to vypadalo že pršet opravdu bude. Tou dobou jsem zrovna zalévala a měla jsem
v jednu chvíli chuť jít zavřít vodu a čekat na dešťovku. Vtom na mne káplo a já se zaradovala, ale říkám si, že zahrada je tak suchá, že jí udělá dobře dvojí zálivka.

No, jenomže spadlo pár kapek, dobře to bylo vidět na dlaždicích, na každé byly maximálně tři kapky a víc už nic. Jedna jediná kapka se objevila ve srážkoměru, ale ta se určitě nepočítá....

Dnes očekáváme po tropické noci další tropický den a jestli nastane zlepšení, tak nejdřív podle meteorologů až ve čtvrtek.

růže slézová

28. července 2018 v 7:53 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Aspoň něco mi dělá radost, i když i tady je znát nedostatek vody. Já se snažím, ne, že ne. Zalévám ráno i navečer, jenže zem je tak vyprahlá, že se ta voda sice vsákne, ale za pár hodin je vláha totálně vysušená.

A výhledově žádná srážka asi nebude -

tak tohle je u nás už třetí týden :(

slézová růže topolovka


A honzík v truhlíku na okenním parapetu vypadá hezky. Jsem zvědavá, jestli se mi podaří příští rok hlízky probudit k životu.

honzík bouloň

27. července 2018 v 10:35 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Nedávno jsem viděla u známé tak krásné květy v truhlíku, myslela jsem, že je to tořivka a ona je to příbuzná, nebo spíš příbuzný Honzík Bouloň.

Achimenes- honzík bouloň nebo křivůtka


Objednávala jsem si v jednom internetovém zahradnictví skalničky a náhodou tam měli i Honzíka Bouloně a hned ve dvou barvách. No a protože už jsem věděla, že ten modrofialový nejvíc kvete, ale ten růžový se mi taky moc líbil, tak mám oba a aby toho nebylo málo, za objednávku jsem dostala dárek, jednoho bouloně navíc.

Byla jsem překvapená, jak rychle mi rostliny dorazily a v perfektním stavu. Paní, která zásilku vyřizovala, asi paní zahradnice byla moc milá, zkrátka maximální spokojenost. O tom, že zahradnictví dodává perfektní rostliny a dobře zabalené svědčí i fotky. Květy bouloně jsou tak křehké a přesto přežily cestu.

Škoda, že většina internetových prodejců kytiček do balíku strčí hrůzy, jak se mi stalo zrovna nedávno v zahradnictví Na Zlaté. Zaslání jsem musela po téměř po 10 dnech urgovat a když konečně rostliny dorazily, byla to doslova hrůza!! Uvadlé, přelité, zemina plná vajíček, larev a plevelů. Listy poškozené od savého hmyzu. Kdyby mi těch rostlin nebylo líto, snad bych je reklamovala, ale mám aspoň poučení, kde nemám už nikdy nakupovat.

HROB MÉ SESTRY

26. července 2018 v 18:54 | doma |  KNIHY
Hrob mé sestry Hrob mé sestry - autor Robert Dugoni

Do této detektivky jsem se zpočátku nějak nemohla začíst, zhruba v polovině mě chytla a poslední třetinu jsem přečetla za dnešní horké odpoledne. Je to napínavé čtení, nechybí ani stránky ze soudního procesu, a nechybí ani láska, prostě od všeho něco. Problém jsem měla se spoustou postav, nebo popisováním některých míst a událostí do nejmenších detailů, abych pak na ta samá fakta narazila o pár stránek dál, a zase tak dopodrobna, ale nakonec jsem to zvládla.

upoutávka z obálky
Tracy Crosswhiteová dvacet let zpochybňuje fakta týkající se zmizení své sestry Sáry a následný soud s údajným vrahem. Nevěří, že Edmund House - již dříve usvědčený násilník, na něhož teď padla vina za vraždu Sáry - je skutečný pachatel. Když jí osud nabídne příležitost učinit zadost spravedlnosti, stává se Tracy detektivem na oddělení vražd v Seattlu a celý svůj další život zasvětí tomu, aby vypátrala sestřina vraha. Jednoho dne jsou konečně objeveny Sářiny tělesné pozůstatky nedaleko jejich rodného městečka v pohoří Severní Kaskády ve státě Washington. Tracy je pevně rozhodnutá získat odpovědi na otázky, které jí dlouho trápily. Při pátrání po skutečném vrahovi začne však odhalovat temná, dlouho střežená tajemství, která navždy změní její vztah k minulosti a otevřou dveře smrtícímu nebezpečí.

kuklík

26. července 2018 v 9:33 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dorazily poslední skalničky, které jsem si letos objednala. Bohužel jsem si myslela, že se meteorologům předpověď vydaří. Počátkem července hlásali, že bude chladnější červenec, teplotně lehce podprůměrný a namísto toho máme tropy a suchopár. No a protože je zahrada vysušená, počkám s výsadbou, až se trochu ochladí.

Prozatím nechávám skalničky v květináčích a snažím se je přistínit a pořádně zalévat, aby to vedro vydržely.

Geum coccineum ´Feuermeer´

Zatím to vypadá, že se skalničkám daří, tenhle kuklík se sice prý hodně rozrůstá, ale nevadí, mně se líbí a až začne narůstat, rozdělím trs a zkusím nasadit třeba i pod stromy. Pořád bude hezčí, než plevelnaté rostliny.