Červen 2018

451 STUPŇŮ FAHRENHEITA

2. června 2018 v 8:35 | doma |  FILM
Včera jsme si pustili nové zpracování 451 stupňů Fahrenheita podle předlohy Raye Bradburyho. Pokud bych měla srovnávat, líbil se mi víc první film z roku 1966. Tehdy mi to přišlo jen jako Sci-Fi, jako něco, co se nikdy nemůže ve vyspělém světě stát. Úplně nejlepší je ale kniha, to se nedá srovnávat ani s jedním z těch filmů.

Teď mám ovšem na tohle téma jiný názor, když dnes a denně vidím a slyším, jak se mocní pokoušejí některé důležité a zásadní úseky historie přepsat, pozměnit nebo dokonce úplně vygumovat. Nedávno jsem četla v diskuzi na novinkách komentář mladé ženy, která tvrdila, že komunisti u nás před revolucí všechno rozkradli, rozprodali a plnili si kapsy. Když nebylo pak co krást, tak se komunismus položil a dodnes jsme se z toho nevzpamatovali. Já samozřejmě vím, jak to bylo, ale za pár let, až vymřou poslední pamětníci, tak zmizí i pravda!

Možná není daleká doba, že i nás budou hlídat roboti, však jsou lidé sledovaní přes chytré telefony, i přes počítače a jestli byla před rokem 1989 cenzura, tak teď je ještě větší.

Česká televize nám v přímém přenosu lže, jako když tiskne a nic se neděje. Média nám vymývají mozky. V současné době snad neexistují noviny, kde by se psala pravda.

Vzpomínám, že jsem si jeden čas psala s Američanem, než mě jeho hemzy naštvaly a dopisování jsem utnula. Ten měl totiž na všechno, co se u nás děje, i na dobu kdy u nás byl socializmus úplně stejné názory, jaké melou stále dokola někteří politici a také sluníčkáři. Mně z toho vychází, že za vším, co se u nás děje stojí Amerika.

A mrzí mě, že pomalu mizí naše krásná čeština, včera jsem hledala na Google název jedné květinky a okamžitě se mnou vložené slovo květina - květ přepsalo do angličtiny. To samozřejmě nemá nic společného s tímto filmem, ale mrzí mě to, nebo ještě hůř, mám z toho, co se děje, co se na nás řítí až husí kůži.

Přidám ještě své pocity z dnes tolik probíraného angažovaného představení z brněnského divadla, kdy Ježíš znásilní muslimku a muslimka si tahá z vaginy státní vlajku. Tohle je podle některých umění, stejně jako sochy v Praze, kde je vidět mužská postava, která močí na Českou republiku, nebo sousoší - muž sedící na lavičce a žena v pokleku provádí orální sex? Nejsem v žádném případě puritán, ale tohle je i na mne fakt trochu moc, je to zkrátka hnus!!

Ještě musím napsat, že mě tento týden docela zasáhla zpráva o rozpadajících se náhrobcích a hrobech českých velikánů. Marně čekají na dobrovolníky, kteří by si hroby takříkajíc adoptovali a starali se o ně včetně oprav. O tohle by se snad proboha měl postarat stát! A nebo umělci, se svými až nestoudně vysokými příjmy. Já mám takový pocit, že až se náhrobky rozpadnou, tak přijede nějaká technika a všechno to srovná se zemí a smaže i poslední kus historie.

okopírováno z ČSFD -
Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých "hasičů" se zapojují do televizí přenášených misí zvaných "najdi a znič" s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání "druhé občanské války," v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury - pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit.

lnice marocká

1. června 2018 v 8:32 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dneska je moc hezké ráno, no, jenže jsou na dnešek taky hlášeny extrémně silné bouřky, a tak musím každou chvilku na tu předpověď myslet.

Ráno se nejlíp fotí a nebo taky navečer, ale kdopak ví, jak to bude po bouřích u nás zase vypadat a tak jsem si vyfotila takovou hezkou kytičku. Mám lnici v několika barvách už tři roky a ony se i když to nejsou trvalky postarají svými semínky samy, aby vykvetly i příští rok.

lnice marocká Linaria maroccana


A přidám ještě rozrazil rezekvítek, focený zblízka.