NEVĚRA

13. dubna 2018 v 7:38 | doma |  FILM
Další ruský film Kirilla Serebrennikova, tentokrát NEVĚRA, který je zařazený jako drama / thriller mě velice zaujal. Celičký jsem ho prošlapala na rotopedu. Byla jsem tak vtažená do děje, že jsem si ani nevšimla, že dvě hodiny pomaloučku šlapu.

V hlavních Franziska Petri, Dejan Lilić, Albina Džanabajeva

Při banální kardiologické prohlídce se pacient dovídá od mladé lékařky, že on má srdce v pořádku, za jeho problémy prý stojí počasí, ale jí srdce bolí, protože její manžel ji podvádí právě s jeho manželkou.
To, co se zprvu zdá jako naprostý nesmysl a výmysl lékařky, která navíc pak ztropí hysterický výstup, přece jen pacientovi uvízne v mozku a ta informace v něm hlodá, jako červíček.

Muž doma zkoumá chování své manželky, a nenachází nic, co by nasvědčovalo nevěře, manželka je k němu milá, vstřícná, přesto ale vyhledává znovu lékařku. Podváděná žena ukazuje podváděnému muži kde všude se ti dva milenci scházejí, co dělají, kterou lavičku si vybrali v parku, jaké pití si obvykle dávají. Oba pak skončí v hotelu, kde se milenci scházeli. Chtějí se snad pomstít, chtějí si snad spolu také začít milostný románek, ale k ničemu nedojde, zatím......

Muž se obléká, chce odejít, když lékařka nakonec ke styku nesvolila. Před odchodem z hotelu si jde muž ještě vykouřit cigaretu, lékařka za ním přichází na balkon. Muž jí nabídne cigaretu, ale ona říká, že neumí kouřit a ptá se, jestli jí to naučí. Náhle jsou slyšet z balkonu o patro níž vzdechy, muž se podívá a vidí milenecký pár při milostném aktu.

My pak vidíme pokojskou, která uklízí po milencích, když je hotová, zajde si na balkon zakouřit a vidí oba milence na dole. Při souloži vypadli z balkonu. Začne se vyšetřování, a oba, jak lékařka, tak podváděný muž jsou podezřelí.

Ve filmu je několik zvláštních okamžiků, které zdánlivě nedávají smysl. Auto najede na ulici do lidí na zemi leží mrtví a muž si uvědomí, že stačila minuta a mohl být mezi mrtvými i on, kdyby se na pár slov nezastavil s lékařkou.
Další podivností bylo, že si vyšetřovatelka tragedie - pádu z balkonu od čerstvého vdovce vyžádala polibek na rty. Stalo se tak poté, co se jí částečně přiznal, že to on povolil šroubky u zábradlí balkonu, jen není patrné, jestli si ze žalu nevymýšlel. Vyšetřovatelka roztrhá přiznání a za polibek vydá pak muži povolení k pohřbu.

Po pár letech se ti dva hlavní aktéři znovu setkají, muž ženu kontaktuje, žena na schůzku přijde, ale zároveň řekne, aby jí už nikdy nevyhledával. Utíká před ním pryč, pak prudce zabočí do křoví, prodírá se trním, až dojde k černému igelitovému pytli. Začne v něm štrachat, nachází oblečení. Svlékne černé oblečení, i když všude leží sníh a obléká se do oblečení z onoho pytle. Náhle jako by se stala jinou ženou, jako by tam do toho pytle se smutečním oblečením, které ze sebe svlékla odložila i smutek. Jde dál, a na silnici na ní čeká auto s novým manželem.

Tak by se dalo pokračovat, ale všechno prozradit nesmím a ani nechci....
 


Aktuální články

Reklama