Duben 2018

žluťásci

30. dubna 2018 v 19:04 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Žluťásci, tím nemyslím motýlky, žluťáska jsem viděla naposledy před třemi lety. Dnes mám na mysli žlutý tulipán a žlutou tařici skalní, protože právě kvetou.


Vykvetl dneska první a ještě je za ním několik poupat.

Tařice skalní (Aurinia saxatilis)

A kvete i kamzičník, jenže ten při dnešním silném větru má asi odzvoněno, je mi to tak líto. Zalévám poctivě každý den, jenže u nás už nespadla tři týdny ani kapka deště a do toho začně silný vítr! Na květiny, které nemají dostatek spodní vláhy je to, jako když na ně pustím fén.

řebčík královský

30. dubna 2018 v 10:12 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Potkala jsem tenhhe krásný řebčík na procházce a zalíbil se mi tak moc, že jsem musela vyndat foťák


A venku už to vypuklo, vítr skučí v korunách stromů, ve vzduchu spousty pylu, i ptáci se schovali...

konec světa

30. dubna 2018 v 8:19 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tak už se zase blíží uragan. Dívala jsem se jestli má pršet, tak pršet nebude, zato jsou hlášeny vichry snad až do 13. května, jestli tedy zase nenastane pak nějaká změna. Moc na ty dlouhodobé předpovědi nevěřím, ale z toho vichru mám pořádně nahnáno.

Pátek byla zima, sobota - normální jarní teploty, v neděli tropy a v pondělí..., to se teprve uvidí, ale nic dobrého ten vichr asi nepřinese, jen vysuší vláhu, kterou jsme včera zahradě dodali.


nebe v pátek ráno

I takhle může vypadat začátek konce světa, počasí se totálně zblázní, vítr vymlátí všechny stromy, pomřou včely i motýli. Objeví se nemoci, proti kterým nejsou lidé očkovaní, (o to se postarají migranti), a tak by se dalo ještě dlouho pokračovat. Je až spodivem, jak jsou někteří lidé hloupí a když slyší o spalničkách, pletou si je se zarděnkami a říkají, že to je normální dětská nemoc.

Mimochodem, motýla, když nepočítám nějaké motýlí škudce, kteří ničí jehličnany jsem letos ještě neviděla...

šeřík pro Ivetu Bartošovou

29. dubna 2018 v 12:41 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tenhle snímek vznikl 29.4.2014, fotila jsem u nás na židovském hřbitově rozkvetlý šeřík. Po příchodu jsem si stahovala fotky, jestli se vůbec něco povedlo, doma běžela televize a vtom jsem zaslechla tu smutnou zprávu, že Iveta Bartošová už není.


Pár dnů před smrtí jsem jí viděla v televizi s Rychtářem, rozhovor byl z nějaké procházky. Iveta vypadala jako někdo úplně jiný, strašně hubená, unavená, z očí se dalo vyčíst, že je velmi nešťastná. Zato Rychtář si rozhovor užíval, jak by ne, když si televizi objednal. Otázky směřující na Ivetu komentoval sám, a prakticky jí nepustil ke slovu, jako by slavnou osobou byl on sám.

Tehdy jsem si řekla, že by od něj měla jít pryč, než jí úplně zničí....

tulipány, má láska

29. dubna 2018 v 8:45 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tulipány mám ráda, jsou to moji oblíbenci, i když já mám ráda úplně všechny květiny a každou chvíli, podle toho, co mi právě na zahradě kvete, se vyznávám ze své lásky a je to láska i k mé zahradě.


Ty s bílou kraječkou jsem si koupila loni napodzim a protože jsem už úplně zapomněla, které jsem vybírala z ohromné nabídky, jejich krásné, optimistické květy byly pro mne překvapením.


Červené tulipány jsem dostala kdysi od jedné kamarádky, její manžel řidič TIR jezdil často do Holandska a vozil manželce ohromné balíky různých cibulovin a tak jsem občas něco dostala, když neměli kam sázet.


skoro hotovo

28. dubna 2018 v 19:45 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Tak jsem si od rána teprve teď sedla, ale mám hroznou radost, že jsme s prací pohnuli a to nejhorší je za námi. A mám radost, že mi šly špeky trochu dolů. Sice jsem se nevážila, ale jen měřila přes boky a v pase a je vidět rozdíl. Boky 100 cm, pas 84. Když si uvědomím, že jsem jeden čas měla v pase 96 cm, tak jsem fakt šťastná jako blecha. I když..., viděla jsem sousedku a té jde hubnutí mnohem rychleji.

Jinak jsme zasypáni pylem, žluto je kam se podívám a bohužel i doma. Zčistajasna zafoukal silný vítr a v okamžiku nebylo vidět na krok. Kvetly totiž všechny jehličnany a protože vůbec neprší, všechen pyl se se najednou vznesl. Já tolik pylu ve vzduchu ještě nikdy neviděla. A včely se u nás neobjevily už hezkých pár dnů, škoda, mohly si smlsnout.


A žluté jsou venku všechny rostliny - listy, žlutá je celá terasa a zahradní nábytek, a žlutý je i maličký zahradní trpaslíček.

rozrazil rezekvítek

28. dubna 2018 v 9:38 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Konečně jsem si včera mohla vydechnout, a trochu se zklidnit. I když mělo být téměř bezvětří, přece jen to foukalo chvílemi dost, ale nebyly ty šílené nárazy. Když se vítr na chvilku zklidnil, vyfotila jsem si rozrazil rezekvítek v trávě dřív, než ho manžel sejme sekačkou.


Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys,
lidově bouřka, bezvršec či žabí očko)A tohle jsou čtvrteční mračouni, když to hodně foukalo.
A já zde vidím tvář Johna Lennona.

Včera nám dovezli nádrže na dešťovou vodu, šlo to celkem rychle. Sice nejsou přímo k tomu určené, ale hodně lidí u nás v ulici je na dešťovku používá. Jsou z druhé ruky, protože nové stojí opravdu dost peněz. Tak snad už se brzy dočkáme, že nám to instalatér zprovozní a pak už jen budeme čekat na déšť...

dnešní velmi chladné ráno

27. dubna 2018 v 8:34 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Mrazík se sice nedostavil, ale na teploměru jsme ráno měli jen 2,4°C. Když jsem si šla o chvíli později obhlédnout zahradu a udělat pár snímků, šla mi pára od pusy a ruce jsem měla za 5 minut jako rampouchy.


Včera avizovaný déšť k nám nedorazil, zato celý den vydatně foukalo a nárazy byly opět 60km/hod, zem - půda je tak vysušená, jako snad nikdy.

fritillaria michailovskyi

26. dubna 2018 v 15:07 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dlouho jsem čekala, a už jsem ani nedoufala, že se fritillaria objeví. Když o sobě nedaly cibulky vědět následující jaro po zasazení, mrzelo mě to, a čekala jsem ještě do léta.

Napadlo mě, že si asi pochutnaly přes zimu myši, co naplat. Loňské jaro jsem prolezla mojí pseudoskalku křížem krážem a opět nic.

Fritillaria michailovskyi
("Michael's flower")

Stal se snad zázrak, po třech letech jsem našla z celého balení dva kvítky, tenhle je pěkný, ten druhý poněkud zakrslý, ale zato má kolem sebe asi mladé. Tak uvidím, možná příští jaro bude těch krásných kvítků víc.

kvetoucí švestka

26. dubna 2018 v 7:13 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Stromy pomaličku odkvétají, moc jsem se na tuhle dobu těšila a teď jde všechno tak nějak mimo mě, protože když řádí vítr, jsem vyřízená, v šílené depresi a téměř nic nevnímám.


Včerejší vítr nás potrápil a aby toho nebylo málo, na dnešek jsou hlášeny nárazy o stejné síle. Je moc zajímavé, že poslední dobou vichr přichází téměř ve stejnou hodinu, jako kdyby to počasí skutečně někdo řídil.

No a s deštěm je to stejně špatné, u nás ne a nezaprší, i když jsou hlášeny přeháňky téměř po celém území, tak my jsme asi nějaká vyjímka.

Známé píší, jak mají pěkně zalito, spokojeně si mnou ruce nad tím, kolik napršelo vody a že jim zahrádka dělá radost. A já se ploužím s konvičkou v ruce od stromu ke stromu, od rostliny k rostlině a i kdybych zalévala od rána do večera, tak je to pořád málo.