ZÁZRAK

27. března 2018 v 9:46 | doma |  FILM
Včera jsme se dívali na ruský film Zázrak - Чудо, který byl natočený podle skutečné události,
i když se tomu nechce pomalu ani věřit. Zázrak se stal v zimě roku 1956 v Grečansku.

Příběh začíná a mně připadá, že jsem se snad ocitla v pohádce Mrazík. Jistá dospělá dcerka (na vlasech natáčky), se totiž chovala stejně jako Marfuša, a byla jí i podobná. Své matce jen rozkazovala, sama se ničeho doma ani nedotkla.

Dcera čekala návštěvu, pozvala hosty na své narozeniny a styděla se za ikony - svaté obrázky na zdi, které měla matka po své mamince a babičce. Dcera chtěla všechny krásné ikony spálit a matku chování své dcery velice rozrušilo, i když jak sama řekla, nebyla příliš věřící. V té chvíli do okna narazil holub, okno se rozbilo, holub zůstal ležet na parapetu a matka říkala, že je to znamení, že se něco stane. Dcera dál řvala na matku, ať něco dělá, nebo že v chalupě zmrznou a i ten hlas měla jako Marfa.

Matka sbalila ikony, nechala jen jednu a to ikonu Svatého Mikuláše Divotvůrce, a rozhodla se, že je někomu daruje. Odnesla je do chalupy místního popa. Mezitím se konala příprava na oslavu. Když navečer dorazila omladina, tak dcera matku vyhnala do zimy, aby jim doma nepřekážela.

Matka sedí venku, zrovna začala vánice a ona říká jejich pejskovi, že mu donese něco k jídlu, aby neměl hlad. V chalupě mladí tančí, pijí, veselí se a dcerka sundala ze zdi obrázek Svatého Mikuláše, že si zatancuje s ním. V ten okamžik se z chalupy ozval strašlivý jekot, protože dcera na místě zkameněla. Nemyslím, že by byla z kamene, ale vypadala nehybná, ztuhlá jako socha, a rukama si tiskla na hruď ikonu Svatého Mikuláše.

Matka se šla podívat co se děje a dostala záchvat, začala plakat, naříkat a letěla pro ikony, protože věřila, že se tak stalo díky tomu, že se jich zřekla. Ikony dostala zpátky a vydala se s nimi na koleje. Není jasné co se stalo, snad jí na kolejích uvízla galoše. Blížil se houkající vlak, matka na něj zírá, ale není schopna utéct....

Mezi tím po řadu dní probíhá vyšetřování, co se stalo. Místo bylo obklíčené, aby se tam nikdo nepovolaný nedostal. V chalupě zůstalo všechno tak, jak to bylo, než dívka ztuhla. Na stole plesnivělo jídlo, na nádobí pavučiny a mezi nimi po stole pobíhaly myši. Dcera jako solný sloup, taktéž obrostlá pavučinami, vypadala jako mrtvá, a zmrzlá zároveň. Ovšem když jí přiložili před ústa zrcátko, tak se orosilo.

Takto zkaměnělá vydržela 128 dní. Do městečka se náhodou dostal Chruščev, protože byla bouřka a letadlo muselo nouzově přistát. Chruščev si vzpomněl, že ve městě byla náboženská provokace, když mu lidé řekli o zázraku, tak se do oné chalupy rozjel, aby viděl dívku na vlastní oči. V místosti byl přítomný i biskup a když se na něj Chruščev obrátil, řekl že by se měla v první řadě odstranit z rukou dívky ta ikona. Nikomu se to však dosud nepodařilo. Biskup řekl, že by to musel udělat mladý mnich - panic. Jenže kde toho mnicha vzít, když byl vydán rozkaz, aby všechny kláštěry nechali zavřít.

Chruščev vyšel ven a ptal se lidí, kteří opodál stáli, jestli je mezi nimi mnich, který by byl nezkušený panic. A přihlásil se syn onoho popa, kterému matka na začátku darovala ikony. Vešel do místnosti a ikonu Svatého Mikuláše Divotvůrce dívce z rukou snadno vytáhl.

A jak to udělal, dívka se nadechla, otevřela oči a svalila se. Odvezli jí k doktorovi, ten zkoumal proč se to přihodilo, ale stejně na nic nepřišel.

Potom dívku vyslýchal zmocněnec pro náboženské otázky (asi příslušník tajné policie), byl zlý, dívku týral, chtěl vědět, co se stalo, kdo jí pomáhal, kdo jí chodil krmit, jenže dívka nemluvila, vypadala stále jako v tranzu. Vzeky bez sebe, že neodpovídala jí nechal zavřít mezi vězně. Náhodou byl na cele i člověk, který u zázraku byl a ten jí ochránil, před znásilněním. Dívka se zachránci zadívala na krvavé šrámy, které měl v obličeji, přiložila k nim ruku a rány se zacelily.

Film končí tím, že dívku odvezli do psychiatrické léčebny, kde jí stříhají do hola a ona se dívá z okna, a vidí, že na parapet právě usedl holub. Dívka se na holuba zadívá a usmmívá se.....

Nedalo i to a ještě jsem vyhledala několik odkazů na tenhle příběh, jeden odkaz přidávám. Podle očitých svědků to bylo tak - dívka Zoja očekávala při novoroční slavnosti svého snoubence Nikolaje a ten nepřicházel. Zoja sundala ze zdi ikonu Svatého Mikuláše/Nikolaje a řekla, že si tedy zatancuje s ní. Lidé Zoje říkali, aby nehřešila, ale Zoja jim na odpověděla, asi zhruba toto. "Jestli je Bůh, tak ať mě potrestá" a stalo se.
 


Aktuální články

Reklama