klívie

9. března 2018 v 10:41 | doma |  JAK TO VNÍMÁM JÁ

Kdysi byla tato krásná rostlina pomalu v každé domácnosti, vídala jsem je i ve výlohách různých obchodů. Babička říkávala, že nejlíp se klíviím daří v řeznictvích. Nyní klívie není k dostání a tam kde jí mají, je cena příliš vysoká.

Holt není konkurence, a asi ani zájem uspokojit zákazníky, protože z diskuzí vím, že lidé by zájem o klívie opravdu měli. Nechápu to a můžu jen tiše závidět, protože v jiných zemích jsou k vidění nejen různé druhy klívií, ale různé druhy třeba i petrklíčů, azalek a dalších nádherných rostlin.

Také jsem klívii měla a pak se stalo, že začala rostlina chřadnout od kořenů a nepomáhal žádný postřik.


Další rok mi klívie odešla a já na ní stále vzpomínám. Chtěla bych si koupit novou rostlinu, prohlížela jsem si už několikrát obrázky na Google, ale vysoká cena mě vždy odradí. Při prohlížení jsem narazila na klívie s bílým květem, nebo se žlutým, či smetanovým, objevila jsem jednu krásnou klívii s latinským názvem Clivia nobilis, ta má květy jako zvonky, a dokonce existuje klívie s bíle proužkovaným listem. Bohužel ani jedna z nich se u nás nenechá sehnat.

Stejné je to s obyčejnou voděnkou, roste jako z vody, s množením nejsou žádné problémy, ale z běžných zahradnických obchodů vymizela a pokud bych si voděnku chtěla objednat, asi bych se musela pořádně plácnout přes kapsu. Prodejci se nestydí za pár výhonků chtít hodně přes sto korun, narazila jsem i na cenu 299 korun a k tomu vysoké poštovné. Tak si jen tiše vzpomínám...
 


Aktuální články

Reklama