Únor 2018

dárek k MDŽ

28. února 2018 v 9:49 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Do MDŽ je ještě daleko, ale já dostala předčasně dárek od dětí už teď, protože se k nám pak už nedostanou. Tak jsem si ten dáreček vyfotila a jen doufám, že po cestě nenastydl. Je to totiž nádherná begonie.


Už aby ty silné mrazy skončily. Dnes ráno -15,1°C a i když svítí sluníčko, není nikde zatím vidět ani ptáčka. Vzpomínám na doby, kdy byl mráz ještě o trochu větší a soused říkal, že viděl pod stromy mrtvé sýkory. Snad se to tentokrát nebude opakovat.

Musíme vydržet, nejradši bych skočila rovnou do víkendu, jenže mám na druhou stranu strach, že bude s oteplením zase silný vítr.

Ještě toho mrazu využijeme a rozmrazíme dnes chladničku, už to potřebovala jako sůl.

jablková bábovka

28. února 2018 v 8:14 | doma |  Z NAŠÍ KUCHYNĚ
Dostala jsem od sousedky pár jablek k rychlému zpracování a tak jsem udělala bábovku a možná bude i štrúdl.

na těsto -
2 hrnky polohrubé mouky, 3/4 hrnku cukru, 1 vanilkový cukr, 3/4 hrnku oleje, 2 vejce,
2 lžičky mleté skořice, 3 nahrubo nastrouhaná jablíčka, 2 navršené lžičky prášku do pečiva a hrst rozinek


postup -
Vajíčka s cukrem utřeme do pěny, a pomalu za stálého míchání přiléváme olej.
Mouku s práškem do pečiva a skořicí smícháme a společně s jablky a rozinkami vmícháme do vaječné pěny.

Pokud jsou jablíčka málo šťavnatá, může se stát, že bude těsto husté, v takovém případě přidáme trošičku mléka.
Těsto přendáme do máslem vymazané a hrubou moukou vysypané formy.
Pečeme v předehřáté troubě při 175°C cca 40 - 50 minut.
Raději se před vyndáním přesvědčíme špejlí, jestli je bábovka dobře propečená.

poznámka -
Tuhle bábovku dělám pravidelně, když mám jablíčka. Recept z netu jsem si upravila, ubrala jsem cukr i olej a i tak je vláčná, luxusní, vynikající, mňam!

kuřecí nudličky na celeru

27. února 2018 v 14:51 | doma |  Z NAŠÍ KUCHYNĚ
Původně jsem chtěla celer obalit a osmažit, jak to běžně dělávám. Není to však zrovna nejzdravější verze a pak jsem v křížovkách narazila na tenhle předpis.

budeme potřebovat dvě velká kuřecí prsa, 1 malý celer, 2 cibule, 4 stroužky česneku, grilovací koření, sůl, hladká mouka dle potřeby.

příprava -
Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme na rozehřátém oleji. Přidáme nahrubo nastrouhaný celer, krátce osmahneme a přimícháme na nudličky nakrájené kuřecí maso. Posypeme grilovacím kořením, osolíme, přidáme prolisovaný česnek. Dusíme za občasného zamíchání a podlití vodou. Ke konci dušení můžeme podle potřeby zaprášit moukou. Podáváme s bramborovou přílohou.


poznámka -
Celeru jsem měla možná trochu víc, nevím, neumím to odhadnout, protože to byla polovina velkého celeru. Cibule byly dvě, ale větší a tak se stalo, že vrstva cibule a celeru byla v kastrolu docela vysoká a manžela napadlo, že bysme maso na nudličky připravili zvlášť na pánvi a hotové ho k celeru přidali. Zaprášit moukou nebylo potřeba, jídlo se zahustilo celerem a cibulí.

Chtěla jsem svou porci na talíři vyfotit, jenže slunce bylo tak ostré, a svítilo přímo na stůl, že se fotit prostě nedalo. Pobíhat s talířem po bytě a hledat kde se dá fotit s naším pejskem v patách, to se mi opravdu nechtělo. Teď jsem si vzpomněla, že bych mohla vyfotit zbytek v kastrolu. pořád je to lepší, než recept bez obrázku. Tohle jídlo by stejně na talíři o moc líp nevypadalo, takže je to jedno. Jídlo z udaných ingrediencí vyšlo na 4 větší porce a bylo opravdu dobré.

mrzne až praští

27. února 2018 v 11:06 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Dnešní ráno bylo opravdu hodně mrazivé. Při východu slunce teploměr ukázal -15,5°C. Troufám si říct, že v posledních snad pěti letech tak velký mráz nebyl.

Dojala mě tahle sýkorka, která evidentně čekala, až přinesu misku s vodou.


Sýkoru jsem si vyfotila a rychle dosypala slunečnici do krmítek. Přinesla jsem i misku s teplou vodou.

Za půl hoďky voda zmrzlá, byl na ní centimetrový ledový škraloup, tak jsem opět dolila, tentokrát vařící vodu, ta se brzy ochladila a snad to chvilku vydrží. Snažím se, aby měli ptáci vodu, když není ani sníh, byli by dehydrovaní.

K obědu vařím kuřecí prsíčka na celeru, a je to to premiéra. Pokud to bude dobré, přidám recept.

No a jestli se vyhrabu po obědě, abych se venku provětrala, bude to jen dobře, už několik dní sedím doma jako pecka.

slunečno, ale chladno

26. února 2018 v 12:43 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Nějak jsme si u nás odvykli na mrazivé počasí a tak se teď nemůžu dočkat, až se oteplí. Příliv studeného vzduchu pokračuje. Ráno -13,6°C, a moc se od toho rána neoteplilo. Ještě v poledne máme -10°C.

Snažím se nejen dosypávat krmítko, ale dočetla jsem se, že ptáci potřebují v mrazech pít. Využila jsem teď nerezovou misku na krmení a do ní v pravidelných intervalech přilévám trochu horké vody. A opravdu se ptáci přišli napít, dokonce paní kosová od vody ostatní ptáčky vyháněla.


V noci mi byla zima, několik let spím (celoročně) pod lehkou letní přikrývkou a vždycky to bylo tak příjemné. No na dnešek by to chtělo přikrývku silnější a nebo teplejší pyžamo. Zrovna jsem si nějaké chtěla koupit, líbí se mi jedno v Lidlu, jen se mi nechce do toho mrazu, přece jen mám zmíněný supermarket dost z ruky, tam a zpátky cca 4km.

Už nám docházejí i potravinové zásoby, nějak to v těch mrazech snad přežijeme. Včera jsem k obědu dělala palačinky, dnes byla bramboračka a muž si dal plné dva taíře, k polévce čerstvý domácí chlebíček a docela jsme si pochutnali.

my čekali jaro, a zatím

25. února 2018 v 14:51 | doma |  FOTO-ZÁPISNÍK
Název známé písničky od Fešáků se mi hodí jako název článku, a hodí se jako vysvětlení proč tu jsem. Mrzne, až praští. Ráno to byl docela šok - 14,1°C, odpolední maxima -6,4°C a mě v posteli napadlo, že si založím blog.

Není to ani tak blog, jako moje poznámky o tom, co jsem ten který den dělala, jak bylo, jestli se přihodilo něco neobvyklého a tak podobně.

Ztrácím pomalu, ale jistě paměť a moje drahá polovička jakbysmet. Kolikrát se o něčem doma dohadujeme a když to budu mít napsané, ukáže se jak to ve skutečnosti bylo.

Veškerý čas trávím doma, na dovolenou nezbývá, ale nestěžuji si, on dneska ani není o co stát. Ráda luštím křížovky, dalším koníčkem je četba, taky zahrada a tak uvidím, co tady nakonec bude.